Renewable
Energy
Solutions
English
Ana Sayfa

Ürünler

WindSim

 

WindSim verimli ve getirisi yüksek rüzgar enerjisi santralleri tasarlamanıza ve işletmenize olanak sağlayan simülasyon yazılımları ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Merkezi Norveç’te bulunmakta olup, global ölçekte yazlım ürünleri ve danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır.

WindSim yazılımı nedir ?

WindSim yazılımı, hesaplamalı akışkanlar dinamiği tabanlı (CFD), modern ve gelişmiş bir rüzgar santrali tasarım yazılımıdır. CFD tabanlı ileri seviyede işlem gücünü, 3D görsellik ve rüzgar enerjisi santrallerinin modellenmesi için özel olarak geliştirilmiş kullanıcı dostu bir arayüz ile kullanıma sunar.

Neden WindSim ?

WindSim CFD teknolojisinin rüzgar enerjisi santrallerinin analizi konusunda kullanılmasında öncü bir firmadır. Bu alanda 20 yıla yakın bir süredir faaliyet göstermektedir. WindSim rüzgar santrallerinin geliştirilmesi konusunda geniş bir hizmet portföyüne sahiptir, endüstriden gelen bu aktif tecrübenin, CFD teknolojisi ile birleşimi ortaya güçlü ve güvenilir bir çözüm çıkarmaktadır.

Neden CFD ?

Getirisi yüksek rüzgar enerjisi projeleri için planlama aşamasında sahadaki rüzgar davranışının hassas ve doğru analizi en önemli kriterlerden biridir. CFD bu işlem için günümüzdeki en ileri yöntemdir, hava gibi akışkanların davranışının hesabı için uzun yıllardır havacılık, otomotiv ve makina sanayi gibi sektörlerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. CFD yönteminin Türkiye gibi kompleks coğrafyalarda konvansiyonel yöntemlere göre rüzgar davranışı daha az hata ile hesapladığına dair bağımsız kuruluşlar tarafından yapılmış çalışmalar bulunmaktadır. Bu avantaj Türkiye’deki projelerin birçoğu için CFD kullanımını gerekli hale getirmektedir. CFD, yatırımcılar için doğru mikro-konuşlandırma sonucunda daha yüksek enerji üretimi, türbinlerdeki yük seviyesinin hassas tespiti sonucunda daha az bakım maliyeti ve düşen belirsizlik ile beraber daha iyi finansman anlamına gelmektedir.

Kimler WindSim kullanabilir ?

WindSim Türkiye’de ve dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıcıları arasında türbin üreticileri, enerji yatırımcısı firmalar, proje geliştirici firmalar, danışmanlık firmaları, devlet kurumları, araştırma enstitüleri ve üniversiteler bulunmaktadır.

WindSim yazılımı ile neler yapabilirim ?

WindSim ile türbinlerinizi en verimli noktalara konumlandırmak, türbinlerin sahaya uygunluğunu kontrol etmek, yıllık enerji üretimini hesaplamak gibi ana işlemlerin yanında sahayı etkin şekilde değerlendirmek için gerek duyulan diğer işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz. WindSim aşağıda görebileceğiniz altı adet ana modülden oluşur.

Terrain

Terrain  modülü yükseklik ve pürüzlülük haritalarını kullanarak santral sahanızın ve çevresinin 3D modelini oluşturur. Modelin yatay ve dikey çözünürlüğünü bölgesel olarak ayarlamak mümkündür.

Wind Fields

Wind Fields modülü ile saha üzerinde rüzgarın davranışı CFD yöntemiyle çözülür. Böylece araziden gelen hızlanma etkileri, türbülans seviyeleri yön değişiklikleri hesaplanır. CFD çözümüyle ilgili çeşitli fiziksel ve nümerik modeller içermektedir.

Objects

Objects modülü içinde türbinleri ve ölçüm noktasının yerleşimi gerçekleştirilir. Etkileşimli 3D arayüzünü kullanmak oldukça kolaydır. Bu sayede sahanızı ve türbin yerleşiminizi çeşitli açılardan izleyebilirsiniz. Ölçüm verinizi ister dağılımı isterse de zaman serisi şeklinde yazılıma girebilirsiniz.

Results

Results modülünde rüzgar hızı, rüzgar yönünün değişimi, türbülans yoğunluğu, hızın dikey bileşeni gibi birçok değişkeni istediğiniz yükseklikte ve sektörde incelyebilirsiniz.

Wind Resources

Wind Resources modülü Wind Fields modülünde gerçekleştirilen çözümlerle ölçüm verilerini ölçeklendirerek rüzgar kaynak haritasını oluşturmanızı sağlar Böylece rüzgar hızı ve diğer kritik değişkenlerin sahanızda ve sahanızın etrafında nasıl değişiklik gösterdiğini görebilirsiniz. Birden fazla ölçüm varsa her ölçüm için ayrı bir harita yaratılır. Rüzgar kaynak haritası türbinlerin doğru yerleşimi için temel oluşturmaktadır.

Energy

Energy modülü saha içinde yer alan her türbinin yıllık enerjisi hesabının gerçekleştirilmesini sağlar. İz kayıpları da ayrıca hesaplanır, farklı ölçüm direklerine göre sonuçları görebilir ve alternatif saha yerleşimlerinin farkını inceleyebilirsiniz.

Windsim yukarıdaki ana modüller yanında harita hazırlama, güç eğrisi oluşturma, kayıp ve belirsizlikleri hesaplama gib işlerinizi kolaylaştıracak araçlar da içerir. Ayrıca opsiyonel olarak aşağıdaki modüller de sunulmaktadır.

Remote Sensing Correction Tool

Bu modül SODAR veya LIDAR gibi uzaktan ölçüm sistemlerinin özellikle kompleks coğrafyalarda maruz kaldığı bozulmayı düzeltmek için kullanılmaktadır.

Multiple Core Utilization

Özellikle büyük CFD modellerin çözümü donanım performansına bağlı olmak üzere uzun sürebilmektedir. Bu modül hesaplama süresinin azaltılması için işlemcide bulunan birden fazla çekirdeğin kullanılmasına olanak sağlar.

Park Optimizer

Özellikle türbin sayısının fazla olduğu büyük santrallerde türbin yerleşiminin optimizasyonu birden fazla parametrenin etkileşimde olduğu zor bir problemdir. Park Optimizer modülü IEC koşullarını dikkate alarak türbinleri santralden en yüksek enerji elede edilebilecek şekilde yerleştirmenizi sağlar. Ayrıca santraliniz için en uygun türbin sayısını da hesaplayabilirsiniz.

Power Forecasting

Power foracasting modülü, CFD ve öğrenme algoritmaları yardımıyla atmosferik hava tahminlerinin santraliniz seviyesine indirilmesine olanak sağlar. Bu modül yardımıyla operasyonel santrallerinizde rüzgar ve enerji tahminini en düşük hatayla gerçekleştirebilirsiniz.

 

WindSim yazılımını denemek isterseniz bu bağlantıyı kullanarak WindSim EVA versiyonunu indirebilirsiniz. Bu versiyon hücre sayısı limiti (5000) dışında ticari versiyonlarla aynı özelliklere sahiptir.

 

WindSim yazılımı konusunda daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Döküman

Ürün dökümanı için simgeye tıklayınız
Video

WindSim
Copyright © 2014 Inores - Tüm hakları saklıdır.
Designed & Created by Creamum